Strona główna
Zakupy
Tutaj jesteś

Co można kupić w aptece – jak bardzo zróżnicowany jest jej asortyment?

6 lipca 2021 co można kupić w aptece


Słowo „apteka” wielu osobom kojarzy się głównie z miejscem, do którego udaje się zaraz po wizycie u lekarza w celu wykupienia leków z recepty. Reasumując, apteka kojarzy się głównie z chorobą. Jest to oczywiście prawidłowe skojarzenie, ale tak naprawdę większość asortymentu aptek nie ma absolutnie nic wspólnego z leczeniem. W większości są to suplementy diety, kosmetyki, a czasem produkty spożywcze przeznaczone do specjalnego żywienia.

Produkty lecznicze

Na pytanie „co można kupić w aptece” każdy zapytany człowiek od razu bez zastanowienia odpowie „leki”. Jest to oczywiście prawidłowa odpowiedź. Sprzedawane w aptece mogą być leki ziołowe, leki bez recepty oraz te wydawane wyłącznie na receptę. Produkty te występują w wielu postaciach – kapsułek, tabletek twardych, tabletek musujących, syropów, kropli, proszków i wielu innych formach.
Tak naprawdę najważniejsze jest działanie danego leku, a nie jego forma. Jego celem jest zwalczenie danej dolegliwości, dlatego należy głównie zwracać uwagę na jego skuteczność, skutki uboczne i przeciwwskazania, które zawsze są opisane w ulotce dołączonej do produktu. Wprowadzenie na rynek każdego produktu leczniczego wymaga wielu lat badań, dokumentacji oraz przede wszystkim zatwierdzenia przez odpowiednie instytucje medyczne.

Wyroby medyczne

Oprócz leków dużą część asortymentu aptek stanowią wyroby medyczne. Należą do nich wszelkie aparaty / przyrządy niezbędne do diagnozowania lub leczenia drobnych dolegliwości.

Do wyrobów medycznych należą również wszelkie preparaty w postaci kapsułek, aerozoli, pastylek do ssania i lizaków, które przypominają swoją formą leki, ale ich działanie jest zdecydowanie łagodniejsze i nie wymaga konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.

Suplementy diety

Kolejną dużą, a często najliczniejszą grupą asortymentu apteki są suplementy diety. Rola i przeznaczenie suplementów diety dla wielu bywa bardzo kontrowersyjne. Ich celem jest głównie uzupełnienie normalnej diety we wszelkie witaminy i minerały potrzebne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Wspomagają układ odpornościowy, a także pomagają rozwiązywać problemy z nadmiernym wypadaniem włosów i wzmacniają paznokcie.

Istnieją również suplementy diety, które mają przypisane określone działanie, np. odchudzanie, zwiększanie / zmniejszanie apetytu, poprawa snu itp. Osoby decydujące się na zakup takich produktów zachęcone są zwykle wyglądem opakowania lub reklamą w telewizji, a nie składem, działaniem i zapotrzebowaniem własnego organizmu.

Redakcja unipex.com.pl

Witaj w naszej redakcji, gdzie troska o zdrowie, harmonię w domu oraz stylowy, świadomy lifestyle spotykają się, by inspirować Cię do osiągania równowagi i dobrego samopoczucia każdego dnia! Jesteśmy miejscem, gdzie praktyczne porady dotyczące diety, domu, zdrowia, mody i zakupów łączą się w harmonijną całość, tworząc inspirujące źródło informacji dla Ciebie i Twoich bliskich.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

buty robocze
obuwie robocze
co można kupić w aptece

Jesteś zainteresowany reklamą?

co można kupić w aptece