unipex.com.pl

dom, moda, zdrowie

dom w cenie mieszkania
Dom

Dom w cenie mieszkania – czy to możliwe?

Dom w cenie mieszkania wydaje się być rozwiązaniem idealnym dla tych wszystkich, którzy dysponują ograniczonym budżetem, a jednocześnie marzą o własnym kawałku ziemi. Jest to bardzo popularne w ostatnim czasie rozwiązanie, spotęgowane czasami pandemii, które wymusiły izolację i konieczność przebywania w zamknięciu, w tak zwanych czterech ścianach. Wszak, taka izolacja przebiega mniej dotkliwie, gdy ma się do dyspozycji własny ogródek.

Dom to komfort

Niewątpliwą zaletą posiadania własnego domu jest prywatność i oddalenie od sąsiadów. Owszem, są oni w bliższej lub dalszej odległości, ale nie jest to jak w przypadku mieszkania w budynku wielorodzinnym odległość ściany lub stropu. To w dużej mierze przyczynia się do poprawy komfortu życia.

Dom w cenie mieszkania

Okazuje się, że znalezienie gotowego lub wybudowanie od podstaw domu w cenie mieszkania, jest możliwe. Należy jednak wsiąść pod uwagę kilka aspektów, które wpłyną na ostateczną wartość inwestycji.

Gotowy projekt domu

Aby w znacznym stopniu ograniczyć koszty, należy posłużyć się gotowym projektem domu.

Tanie i proste rozwiązania

Dom w cenie mieszkania powinien być prosty i tani w budowie. Zastosowane w nim rozwiązania architektoniczne powinny gwarantować szybką i nieskomplikowaną realizację budowy.

Wiarygodny projektant

Podczas wyboru gotowego projektu należy brać pod uwagę przede wszystkim doświadczenie i renomę samodzielnego projektanta lub pracowni projektowej. Dobry projekt powinien być przygotowany rzetelnie, z dbałością o nawet najmniejsze szczegóły. Pozwoli to uniknąć niemiłych zaskoczeń na późniejszym etapie budowy. Zazwyczaj każda pracownia architektoniczna ma w swoim portfolio kolekcję tanich domów. Warto więc z takiej oferty skorzystać.

Proste i sprawdzone rozwiązania

Dom w cenie mieszkania cechować się będzie zazwyczaj zwartą bryłą budynku, mało skomplikowanym architektonicznie dachem oraz brakiem elementów i detali podnoszących koszty budowy. Zamiast tego będzie posiadał tańsze, lecz efektowne elementy wykończenia, jak na przykład tynki i okładziny.

Ograniczony metraż

Czynnikiem wpływającym i generującym dodatkowe koszty jest nadmierny metraż. Powinien on być dostosowany do rzeczywistych potrzeb mieszkańców. Warto również dołożyć wszelkich starań aby powierzchnia domu była ergonomicznie i efektywnie wykorzystana.

Sposób prowadzenia prac

Prace prowadzone przy jak największym udziale własnym inwestora, przynoszą ogromne korzyści finansowe. Należy jednak posiadać choć podstawową wiedzę z zakresu budownictwa i nie przeceniać swoich możliwości. Są bowiem takie prace, które zdecydowanie powinny być zlecone wykwalifikowanym firmom, tak aby w przyszłości ewentualne problemy wynikające z nieprawidłowości na etapie budowy nie generowały dodatkowych kosztów.