unipex.com.pl

dom, moda, zdrowie

dom w stylu amerykańskim
Dom

Stylowy i przytulny dom w stylu amerykańskim

Dom w stylu amerykańskim cechuje się charakterystycznym klimatem. Wnętrza są przytulne i przestronne. W oczy rzucają się między innymi: ogromna garderoba z bogato zdobionymi szafami i lustrami, przestronna otwarta kuchnia będąca zazwyczaj sercem domu i miejscem spotkań jego mieszkańców oraz nadający ciepło wnętrzom, kominek. Nieodzownym elementem kojarzącym się ze stylem amerykańskim, znanym z filmów i seriali telewizyjnych jest obszerna weranda.

Wnętrza amerykańskie

Jak wspomniano powyżej wnętrza amerykańskie mają kilka charakterystycznych cech, nadających im niepowtarzalny i charakterystyczny wygląd.

Metraż

Przyjęło się mówić, że w Ameryce wszystko jest duże. Ta zasada dotyczy również metrażu pomieszczeń. Domy w tym stylu są bardzo przestronne. Pozwalają na projekt wielu użytecznych i dodatkowych pomieszczeń, takich jak spiżarnie, garderoby czy dodatkowe łazienki przy sypialniach.

Dodatki i bibeloty

Amerykańskie wnętrza są bardzo przytulne. Taki efekt jest osiągany poprzez zastosowanie wielu elementów dekoracyjnych i ozdobnych: poduszek, figur, kompozycji kwiatowych oraz sztukaterii oraz gzymsów.

Okna

Elementem charakterystycznym stylu amerykańskiego są duże okna, zwieńczone łukiem, które wpuszczają do budynku światło, nadając wnętrzom poprzez to nieco romantycznego klimatu.

Sufity

Podobnie jak na ścianach, sztukateria i różnego rodzaju listwy ozdobne pojawiają się również na suficie, dzieląc go zazwyczaj na strefy funkcjonalne. Powszechne są również wysokie pomieszczenia zwieńczone odkrytą więźbą dachową, co wprowadza we wnętrza element surowości.

Wykusze i parapety

Wykusze i nisko osadzone parapety to nieodzowny element amerykańskiego stylu. W oparciu o nie, tworzone są zazwyczaj miejsca odpoczynku. Wkomponowane w przestrzeń leżanki i legowiska zachęcają do chwili relaksu.

Kuchnia i jadalnia

Jak już wspomniano, kuchnia stanowi serce amerykańskiego domu i miejsce rodzinnych spotkań. Towarzysząca jej jadalnia, koniecznie z przeogromnym stołem zajmującym centralne miejsce pomieszczenia, zazwyczaj zlokalizowana jest w bezpośrednim sąsiedztwie wejścia do budynku.

Łazienka

Amerykańska łazienka cechuje się jasnym wykończeniem, elementami drewnianymi i licznymi dekoracjami.

Różne style amerykańskie

Powyższe cechy stylu amerykańskiego są nieco modyfikowane, w zależności od miejsca położenia nieruchomości. Może to być bardziej nowoczesny i proeuropejski styl nowojorski lub niesamowicie prestiżowy Hampton. Styl nowojorski powiązany jest z ultranowoczesnym klimatem loftowym, gdyż tam właśnie ma on swoje korzenie.