Olejowanie włosów niezależnie od ich rodzaju, to bardzo ważny i bogaty rytuał pielęgnacyjny dla skóry głowy. Przede wszystkim mocno odżywia, poprawia kondycje i przyspiesza wzrost włosów, a także pomaga w walce z łupieżem. Co ciekawe działa zdecydowanie lepiej niż jakiekolwiek dostępne na rynku odżywki lub maski do włosów, a sam zabieg bez problemu można wykonać samodzielnie w domu.
Od czego zacząć olejowanie włosów?
Na początku należy określić porowatość włosów. Zupełnie innymi produktami wykonuje się olejowanie włosów wysokoporowatych, a innymi włosy nisko lub średnioporowatych. Tę cechę włosów można określić na podstawie badania za pomocą mikroskopu lub sprawdzoną domową metodą z zatapianiem włosa.
Do testu z zatapianiem włosa wystarczy przygotować szklankę wody i jeden włos. Włos należy zanurzyć w wodzie, odczekać około 10 min i obserwować jego zachowanie. Jeśli włos zaczyna tonąc i opadł na dno oznacza, że włosy są wysokoporowate, jeśli jest zanurzony, ale nie tonie to znak, że włosy są średnioporowate. W przypadku, gdy włos tylko pływa po powierzchni i nie zanurza się, to znaczy że są to włosy niskoporowate.
W jaki sposób olejować włosy?
Istnieje wiele metod olejowania włosów. Część kobiet poleca nakładać olej tylko na wilgotne włosy, inne natomiast nakładają go suche pasma. Tak samo podzielone zdania są w przypadku ilości i miejsca nałożenia oleju – niektóre kobiety nakładają preparat tylko na pasma włosów omijając tym samym skórę głowy, inne z kolej olejują włosy jednocześnie masując skórę, pobudzając przy tym cebulki włosów.
Tak naprawdę każda metoda jest dobra, warto więc każdą z nich wypróbować na własnych włosach i przekonać się która z nich jest najlepsza. Mimo wszystko, taki zabieg najlepiej wykonywać wieczorową porą, gdy dysponujemy największą ilością czasu. Najlepiej jest owinąć głowę ręcznikiem, folią, albo nałożyć specjalny czepek, ponieważ ciepło doskonale wpłynie na włosy – mocniej rozchyli łuski, dzięki czemu olej wniknie głębiej w strukturę włosa.
Gdzie kupić preparaty do olejowania włosów?
Olejki można z powodzeniem znaleźć w drogeriach stacjonarnych, sklepach internetowych, a czasem nawet w aptekach. Podczas zakupów warto zwrócić uwagę na ich skład. Najlepiej wybrać produkt jednoskładnikowy, który dostosowany jest do danej porowatości włosów. Źle dobrany produkt nie przyniesie pożądanego efektu po zabiegu i co gorsze może również pogorszyć stan włosów, przez co staną się bardziej niesforne, łamliwe i szare.