Ser kozi produkowany jest z mleka koziego. Choć mleko kozie i krowie mają identyczną zawartość tłuszczu, to mleko kozie ma wysoki wskaźnik średniołańcuchowych kwasów tłuszczowych, takich jak kwas kaprylowy, kapriokowy i kaprynowy, które nadają cierpki smak. Ser kozi wytwarzany jest od tysięcy lat i prawdopodobnie jest to najwcześniejszy produkowanych wyrobów mlecznych. Pod wpływem ciepła kozi ser mięknie, choć nie topi się tak, jak wiele serów krowich. Sery kozie są twarde wraz ze skórką, dlatego często się je piecze w piekarniku, aby uzyskać bardziej miękką i lepką konsystencję. Dostarcza zdrowych tłuszczów i jest lekkostrawny, ma mniej kalorii i tłuszczu niż ser z mleka krowiego.
Prawdopodobnie kozi ser jest jednym z pierwszych produktów mlecznych, jakie kiedykolwiek zostały spożyte. Tradycyjnie produkowany surowy kozi ser jest organiczny i oferuje wapń, białko i inne niezbędne składniki odżywcze.
Czynnikami wpływającymi na powstawanie serów kozich są: enzymy lipolityczne, skład kwasów tłuszczowych, obecność bakterii starterowych, temperatura i czas przechowywania, pH, poziom wilgotności skrzepu, stosunek soli do wilgotności, sól, powierzchnia wystawiona na działanie czynników zewnętrznych oraz wilgotność. Kozi ser dostarcza zdrowych tłuszczów, wapnia, miedzi, fosforu, probiotyków, żelaza, witaminy B i białka.
Produkty od Magdy Gessler (https://delikatesy.ufukiera.pl/naturalne-sery) to najlepsza alternatywa dla tradycyjnej żywności. Oferowany naturalny kozi ser jest łatwiejszy do trawienia, zawiera białka kazeinowe typu drugiego i jest zwykle mniej zapalny oraz alergizujący. Mleko to jest bogatsze w krótko i średnio łańcuchowe kwasy tłuszczowe w porównaniu z mlekiem krowim, a kwasy te są łatwiejsze dla trawienia, niż kwasy tłuszczowe o większych łańcuchach, które znajdują się w mleku krowim
Z czym i jak jeść kozi ser?
Kozi ser dobrze komponuje się z daktylami, miodem, figami, kurczakiem, burakami, jajkami oraz ziołami takim jak: bazylia, oregano, pietruszka, szpinak, czarny pieprz, jarmuż, rukola, pomidory, awokado i bakłażan.
Dodaj kozi ser do frittatas, omletów i sałatek. Podawaj ją z dressingiem balsamicznym, pieczonymi burakami, dodając do kanapek z kolendrą. Pizza może być zwieńczona pokrojonymi świeżymi pomidorami, kozim serem i bazylią. Świeży kozi ser można obtoczyć w bułce tartej lub orzechach i upiec w piekarniku. Kozi ser można pokruszyć na szparagach gotowanych na parze, pieczonym bakłażanie lub grillowanej cukinii. Rozsmaruj kozi ser na bajglach lub tostach. Można go użyć jako zamiennik serka śmietankowego.