unipex.com.pl

dom, moda, zdrowie

dieta koktajlowa
Dieta

Dieta koktajlowa – sposób na szybką utratę wagi?

W pogoni za idealną sylwetką wiele osób decyduje się na dość niekonwencjonalne sposoby na odchudzanie. Diety cud obiecują szybkie efekty osiągane w bardzo krótkim czasie i bez efektu jojo. Brzmi bardzo kusząco, ale czy takie diety są naprawdę skuteczne i nie pozostawiają żadnego uszczerbku na naszym zdrowiu?

Czym jest dieta koktajlowa?

Dieta koktajlowa – bardzo często nazywana „Body Reset” jest właśnie tą dietą, która obiecuje szybką utratę wagi. Podzielona jest na 3 etapy, trwa dokładnie 15 dni, a w jej czasie możemy spożywać wyłącznie koktajle na bazie surowych warzyw i owoców. Każdy z trzech etapów różni się od poprzedniego przede wszystkim kalorycznością i rodzajem wypijanych koktajli. W jadłospisie znajdują się głównie produkty o wysokiej zawartości witamin – pomarańcze, jabłka, banany, jarmuż, buraki czerwone, szpinak itp.

Efekty diety koktajlowej

Czytając opisy diety koktajlowej, możemy uznać, że jest to najlepszy sposób na szybkie i bezproblemowe zrzucenie nadprogramowych kilogramów. Według twórców, 15-dniowa kuracja koktajlami dostarczy nam niewyobrażalną ilość witamin, antyoksydantów i minerałów, a utrata wagi, to tylko skutek uboczny. Kolejnym cudownym efektem tej diety jest oczyszczenie organizmu z toksyn, poprawa kondycji skóry włosów, a także poprawa jakości snu.

Niestety tak drastyczna dieta pozbawiona podstawowych wartości odżywczych, których nasz organizm potrzebuje każdego dnia, może doprowadzić do efektu jojo. Ten niepożądany efekt powstanie wskutek zakończenia diety koktajlowej i natychmiastowego powrotu do poprzednich niezdrowych nawyków żywieniowych. Choć w poszczególnych etapach stopniowo dodajemy chude mięso i nabiał w małej ilości, to wiele osób zapomina, że po zakończeniu takiej diety równie stopniowo należy dodawać kolejne produkty do naszego jadłospisu.

Najbezpieczniejszy sposób na utratę wagi

Zdecydowanie lepszym, bezpieczniejszym i trwalszym sposobem na zrzucenie nadprogramowych kilogramów jest zastosowanie diety redukcyjnej. Odpowiednio zbilansowany jadłospis, którego kaloryczność zostanie obniżona o kilkaset kalorii każdego dnia, będzie lepszym sposobem na utratę wagi, niż eksperymentalne diety trwające zaledwie kilkanaście dni.
Wiele osób w walce o szczupłą sylwetką skupia się wyłącznie na szybkiej utracie wagi, zapominając zupełnie o swoim zdrowiu fizycznym i psychicznym. Dobrze zbilansowana dieta dostarczy organizmowi wszystkiego, czego potrzebuje dzięki czemu poza utratą wagi zniknie także ciągłe zmęczenie, znużenie i złe samopoczucie, które może być źródłem niepowodzeń osobistych i zawodowych.