Nagłówki magazynów obiecują szybkie, łatwe i smaczne odchudzanie bez poświęcania. Prawie połowa Polaków próbuje schudnąć poprzez dietę, ale to nie zawsze się udaje. Jakie są najpopularniejsze rodzaje diet i ich konsekwencje?
Szybkie odchudzanie — dla kogo?
Takie diety są odpowiednie dla osób, które mają tylko kilka kilogramów nadwagi i chcą się ich szybko pozbyć, a jednocześnie nie chcą zmieniać swoich nawyków na dłuższą metę. Są już blisko swojej idealnej wagi i zazwyczaj ją utrzymują poprzez normalną dietę.
Tego rodzaju diety są nieodpowiednie dla osób, które chcą schudnąć w dłuższej perspektywie. Obiecują tylko krótkotrwałą poprawę, ale nie można ich utrzymać. Zazwyczaj pojawia się efekt jojo. Ponadto zbyt szybka utrata wagi jest obarczona ryzykiem. Metabolizm nie ma czasu na przyzwyczajenie się do nowej diety, a organizm narażony jest na stres.
Jakie są najbardziej popularne rodzaje diet?
Warto zapoznać się z najbardziej popularnymi rodzajami diet i zidentyfikować zagrożenia. To może być pomocne w wyborze odpowiedniej diety i określeniu, w jakim stopniu należy zmienić nawyki żywieniowe w celu osiągnięcia długoterminowego sukcesu.
Dieta „zero kalorii”
Najprostszą formą diety jest tzw. dieta zero. Podczas tej diety nie spożywa się pokarmów stałych, pije się wodę lub herbatki ziołowe. Proces powinien odbywać się wyłącznie pod nadzorem lekarza, ponieważ ryzyko jest bardzo duże.
Dieta zero przede wszystkim obciąża krążenie. Może być przydatna przy dużej nadwadze, kiedy z różnych powodów trzeba szybko zredukować wagę. W każdym razie należy upewnić się, że podczas diety zerowej dostarcza się organizmowi wystarczającą ilość witamin, minerałów i pierwiastków śladowych.
Przy diecie zerowej organizm szybko przechodzi w metabolizm głodowy. Stara się oszczędzać energię i sięga do rezerw, takich jak tkanka tłuszczowa i mięśnie, aby zaspokoić potrzeby energetyczne. Więc nie tylko traci się tłuszcz, ale także następuje redukcja mięśni.
Jedz połowę — szybka utrata wagi
W praktyce powinno to oznaczać mniej więcej połowę każdego posiłku, który był zjadany przed dietą. Brzmi to zachęcająco, ale jest to trudniejsze, niż myślisz, ponieważ zazwyczaj po jedzeniu nie czujesz się syty, więc po każdym posiłku nadal jesteś głodny.
Musisz być bardzo zmotywowany, aby znosić ciągły głód przez długi czas. Ponadto często pojawia się łaknienie, uczucie, w którym jesz wszystko, co masz w zasięgu ręki. Wtedy spożywasz dużo więcej kalorii, niż chcesz i potrzebujesz.
Dieta niskowęglowodanowa
Ta forma diety jest bardzo popularna na całym świecie. Znana jest pod innymi nazwami. Jej podstawową cechą jest unikanie węglowodanów we wszystkich formach. Proporcja maksymalnie dopuszczalnych węglowodanów jest różna dla poszczególnych diet. Można zredukować węglowodany do mniej niż 100 g dziennie. W rzeczywistości ta dieta działa bardzo dobrze i wiele osób ją chwali. Organizm przestawia się z metabolizmu węglowodanów na metabolizm tłuszczów i spala tłuszcz, a nie istniejący już poziom cukru we krwi, który jest znacznie zredukowany przez tę formę diety.