Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś

Niedoczynność tarczycy – kto może zachorować?

27 grudnia 2021 niedoczynność tarczycy


Niedoczynność tarczycy jest jedną z najczęstszych chorób metabolicznych. Dotyka przede wszystkim kobiety — niedoczynność tarczycy jest pięć razy częściej diagnozowana u kobiet niż u mężczyzn. Jakie są objawy choroby?

Indywidualne objawy niedoczynności tarczycy

Niektóre z możliwych objawów, których mogą doświadczać osoby z niedoczynnością tarczycy, obejmują:

– problemy ze snem,
– utratę włosów,
– wzrost pomimo odpowiednich nawyków żywieniowych,
– ciągłe zmęczenie,
– nastrój depresyjny.

Niedoczynność tarczycy jest bardziej prawdopodobna w pewnych fazach życia, zwłaszcza gdy zmienia się równowaga hormonalna, m.in. w okresie dojrzewania, ciąży lub menopauzy. Ponadto objawy różnią się u noworodków, dzieci, osób dorosłych i starszych.

Nadczynność tarczycy u niemowląt i małych dzieci

Tarczyca znacząco wpływa na rozwój fizyczny, psychiczny i emocjonalny dzieci i młodzieży. Objawy, które mogą wskazywać na niedoczynność tarczycy u noworodka to:

– przekroczenie oczekiwanego terminu porodu,
– nadwaga przy porodzie,
– brak apetytu,
– częste zaparcia,
– wolny puls.

Niemowlęta i dzieci dotknięte nadczynnością tarczycy są mało aktywne, nie lubią się ruszać. Zazwyczaj ich mięśnie są słabsze, a skóra wysuszona. Niedoczynność tarczycy prowadzi do braku ważnych hormonów tarczycy. Ponieważ konsekwencje choroby mogą być poważne, bardzo ważne jest, aby jak najszybciej zdiagnozować zaburzenia. Od wszystkich noworodków po 48 godzinach życia pobierana jest niewielka próbka krwi i badana pod kątem dysfunkcji tarczycy.

Zaburzenia funkcjonowania tarczycy u dorosłych

Ze względu na niespecyficzne objawy, osoby dorosłe często nie zauważają niedoczynności tarczycy. Zazwyczaj wyraźne objawy pojawiają się, dopiero gdy tarczyca jest mocno niedoczynna. W przypadku niedoczynności tarczycy tarczyca nie wytwarza wystarczającej ilości substancji przekaźnikowych: brakuje tyroksyny T4 i trójjodotyroniny T3. Konsekwencją niedoboru jest spowolniony metabolizm i mniejsza wydajność. Objawami niedoboru hormonów mogą być zmęczenie, senność, apatia lub trudności z koncentracją. Ponadto osoby dotknięte chorobą często skarżą się na zaparcia i znaczny przyrost masy ciała. Dorośli z niedoczynnością tarczycy często marzną, mają suchą, bladą skórę oraz łamliwe włosy i paznokcie. Oprócz zatrzymywania wody, kobiety często doświadczają zaburzeń miesiączkowania. W niektórych przypadkach zwalnia puls zwalnia, a odruchy mięśniowe słabną.

Objawy choroby u osób starszych

U osób starszych objawy niedoczynności tarczycy są inne niż u młodszych pacjentów. Osoby starsze często cierpią na zaburzenia rytmu serca, są często zmęczone, a ich waga spada. Ponadto typowe objawy rzadko występują jednocześnie. W rezultacie niedoczynność tarczycy często nie jest rozpoznawana, zwłaszcza w łagodnych postaciach.

Redakcja unipex.com.pl

Witaj w naszej redakcji, gdzie troska o zdrowie, harmonię w domu oraz stylowy, świadomy lifestyle spotykają się, by inspirować Cię do osiągania równowagi i dobrego samopoczucia każdego dnia! Jesteśmy miejscem, gdzie praktyczne porady dotyczące diety, domu, zdrowia, mody i zakupów łączą się w harmonijną całość, tworząc inspirujące źródło informacji dla Ciebie i Twoich bliskich.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Problemy z niepełnym wzwodem u mężczyzn
Szkolenia dla psychiatrów
Stomatolog Słupca

Jesteś zainteresowany reklamą?

Stomatolog Słupca