W dobie pandemii dokładne mycie rąk stało się bardzo ważne. Jest to prosty i jednocześnie bardzo skuteczny sposób, który pozwala uchronić się przed zachorowaniem. Jak powinna wyglądać dezynfekcja rąk i kiedy powinnyśmy to robić?
Mycie rąk – dlaczego trzeba o tym pamiętać?
Na naszych rękach gromadzi się nie tylko brud, który jest widoczny gołym okiem. Są również bakterie i wirusy, których nie dostrzegamy.
W ciągu dnia wielokrotnie dotykamy przedmiotów, na których mogą znajdować się groźne dla naszego zdrowia zarazki. Kosz w sklepie, poręcz w autobusie czy klamka drzwi to tylko najpopularniejsze miejsca, które dotykane są w ciągu dnia przez niezliczoną ilość osób, w tym chorych. Dezynfekcja rąk jest najprostszym sposobem, który daje skuteczną ochronę.
Trzeba pamiętać, że bardzo często, nieświadomie dotykamy rękami oczu, nosa czy ust. Jest to bardzo prosty sposób na przeniesienie patogenów do swojego organizmu.
Dezynfekcja rąk jest bardzo ważna, gdy wrócimy do domu, przyjdziemy do pracy czy do kogoś znajomego z wizytą. Pierwszym krokiem zawsze powinno być dokładne umycie rak. Nie można również zapomnieć o sytuacjach, gdy wychodzimy z toalety, rozpoczynamy przyrządzanie posiłku, jedzenie, czy po kontakcie z inną osobą.
Jak zrobić to dobrze?
Dezynfekcja rąk nie jest trudna, nie zajmuje również dużo czasu. Trzeba jednak pamiętać, by myć dłonie nie krócej niż 60 sekund.
Dokładne mycie dłoni wymaga nałożenia mydła. Konieczne jest dotarcie do każdego zakamarka rąk. Należy umyć powierzchnię zewnętrzną, wewnętrzną i nie można zapomnieć o powierzchni między palcami. Następnie należy ręce dokładnie opłukać wodą.
W sytuacji, gdy nie mamy dostępu do bieżącej wody. Warto zdezynfekować ręce płynem, który zapewni nam ochronę. Płyn dezynfekujący można kupić w sklepie, ale również można wykonać go samodzielnie.
Do wykonania płynu do dezynfekcji koniecznie należy użyć alkoholu, który ma więcej niż 60%, dzięki temu możemy mieć pewność, że zostaną zlikwidowane wszystkie bakterie. Należy jednak uważać, by alkohol nie miał więcej niż 80%, gdyż może uszkodzić skórę dłoni.
Alkohol mieszamy z wodą oraz gliceryną, dzięki temu będzie łagodniejszy dla skóry rąk. Warto wiedzieć, że glicerynę można zastąpić żelem aloesowym, który nie tylko pięknie pachnie, ale również jest bardzo korzystny dla skóry. Dodatkowo aloes ma wiele właściwości. Jest bakteriobójczy, działa przeciwgrzybicznie, przeciwzapalnie, nawilża i poprawia odporność organizmu.
Chcąc stworzyć skuteczny żel do mycia rąk można również dodać olejek z drzewa herbacianego lub eukaliptusowy, które mają właściwości bakteriobójcze.