Wraz ze zwiększającą się świadomością kobiet na temat składów kosmetyków, wzrosła popularność szczególnie jednego składnika – retinolu. Wcześniej pomijany i niedoceniany, obecnie stał się najważniejszym składnikiem aktywnym w świecie kosmetologii. Swoją popularność zyskał dzięki swoim właściwościom, które pomagają zwalczyć wiele problemów skórnych – trądzik, zaskórniki, zmarszczki, nierówny koloryt skóry itp.
Czym jest retinol?
Retinol to nic innego jak najaktywniejsza forma witaminy A, która odgrywa w naszym organizmie ważną rolę w procesie odnawiania komórek, czyli jest niezwykle ważna i skuteczna w walce ze starzeniem się skóry. W naturalny sposób przyswajamy ją w postaci beta-karotenu, który w dużej ilości znajduje się w marchwi, szpinaku, jarmużu itp.
Z czasem jednak naturalne przyswajanie witaminy A okazuje się zdecydowanie zbyt słabym sposobem na zatrzymanie procesu starzenia się skóry, dlatego odkrycie właściwości retinolu stało się tak przełomowe w kosmetologii i medycynie estetycznej.
Właściwości retinolu
Retinol przede wszystkim złuszcza zrogowaciałą i martwą warstwę wierzchnią naskórka, odsłaniając zdrowszą i delikatniejszą jej warstwę. Ponadto, skutecznie pobudza produkcję kolagenu i elastyny, co w efekcie poprawia kondycję i budowę naskórka. Jego regularne stosowanie ujędrnia i uelastycznia skórę, przez co zmarszczki mimiczne stają się płytsze, a zabarwione na fioletowo podkówki pod oczami mniej widoczne.
Poza właściwościami przeciwstarzeniowymi, retinol sprawdza się również w pielęgnacji wyjątkowo problematycznej cery tłustej – skłonnej do wyprysków, trądziku i nadmiernego wydzielania sebum. Retinol skutecznie redukuje wydzielanie przez skórę łoju, przez co zmniejsza się jej przetłuszczanie, a pory się odblokowują i zmniejszają.
Do jakiej cery sprawdzą się kosmetyki z retinolem?
Warto wspomnieć, że retinol nie wykazuje właściwości uczulających, ale to nie oznacza, że nie może być drażniący szczególnie dla delikatnych cer. Jeżeli skóra jest wrażliwa, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że kosmetyk z retinolem może spowodować zaczerwienienie, swędzenie lub złuszczanie naskórka.
W związku z tym, niezależnie od typu skóry retinol należy aplikować stopniowo. Sukcesywnie podnosząc jego dawkę przyzwyczaimy skórę do produktu i zmniejszymy ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej lub podrażnień.
Czym kierować się w wyborze kosmetyków z retinolem?
Przed kupnem każdego kosmetyku należy szczegółowo zapoznać się z jego składem umieszczonym na odwrocie lub na załączonej ulotce. Dobry kosmetyk w swoim składzie powinien posiadać witaminę A w czystej postaci – czyli retinol, bo to właśnie ona jest najlepiej wchłaniana przez naszą skórę. Producenci w składach swoich kosmetyków potrafią ukryć wiele związków chemicznych, które swoim działaniem mają podobne działanie do retinolu, ale nim nie są. Takie składniki nazywane są zazwyczaj retinoidami. Ich działanie najczęściej powoduje ostre podrażnienie skóry lub reakcje alergiczne.