unipex.com.pl

dom, moda, zdrowie

lata 80 moda
Moda

Lata 80 moda, czyli stylowy powrót do przeszłości

Współczesna moda stanowi silne nawiązanie do trendów z ubiegłego stulecia. Lata 80 łączą w sobie wyraziste kroje, wygodę i dużą dawkę szaleństwa, przez co wzbudzają ogromne zainteresowanie. Ich niepowtarzalny charakter oraz oryginalność inspirują projektantów na całym świecie. Czym wyróżniał się styl dekady, która przez wielu uważana jest za kwintesencję kiczu i przerysowania?

Sport ponad wszystko

Kult ciała oraz smukła sylwetka odgrywały istotną rolę w kreowaniu mody lat 80. Sportowe ubrania zdominowały ulice miast, a zestawy prosto z teledysków tanecznych stanowiły silny akcent dla obowiązujących trendów. Podstawą damskiej garderoby stały się neonowe legginsy i obcisłe body, które znakomicie podkreślały figurę. W połączeniu ze szpilkami tworzyły niezwykle kobiecą, efektowną stylizację. Z kolei mężczyźni chętnie sięgali po kreszowe dresy – nie tylko doskonale wpisywały się one w obowiązującą modę, ale jednocześnie zapewniały maksymalny komfort na co dzień. Ciekawą propozycją było również przełamanie sportowego stylu przez zestawienie z elegancką marynarką lub garniturowymi spodniami.

Moda w rytmie disco

Lata 80 moda to nie tylko zamiłowanie do sportu i zgrabnej sylwetki. Wśród dominujących trendów zdecydowanie wyróżniał się pociąg do klimatu disco. Jego zwolenniczki inspirowały się topowymi gwiazdami muzyki, a także ich szalonymi stylizacjami. Kluczem do stworzenia dyskotekowego zestawu było połączenie błysku i przepychu. Kobiety stawiały przede wszystkim na lateksowe legginsy, spódniczki z falbankami oraz wyrazistą biżuterię ze sztucznego tworzywa. Dopełnieniem całości był ekstrawagancki makijaż z kolorowymi akcentami.

Złota era jeansu

W latach 80 jeans stał się obiektem pożądania wszystkich miłośników mody. Występował nie tylko w formie spodni, ale także sukienek, kamizelek i katan. Wśród dostępnych propozycji dominowały modele z naszywkami przedstawiającymi logo znanych firm, co znacznie podnosiło prestiż oraz wartość ubrań. Ponadto ogromna popularność denimu sprawiła, że stał się on nieodłącznym elementem oficjalnych imprez. Częstą praktyką wykorzystywaną przez młodzież było własnoręczne ozdabianie ubrań przy użyciu specjalnych naprasowanek, dzięki czemu zyskiwały one niepowtarzalny charakter. Warto również wspomnieć o słynnym marmurku, który stanowił jeden z najpopularniejszych wzorów jeansowych spodni.

Kolorowe szaleństwo we współczesnym wydaniu

Wiele elementów mody lat 80 znalazło odzwierciedlenie we współczesnym świecie. Popularne modele w odświeżonym wydaniu znakomicie wpisują się w obowiązujące trendy, jednocześnie pozwalając na swobodną zabawę stylem. Jeansy marchewy stanowią doskonały przykład powrotu do ubiegłego stulecia oraz ówczesnych propozycji. Model ten charakteryzuje się swobodnym krojem, który świetnie łączy się z dopasowanym topem lub klasyczną koszulką. Na uwagę zasługuje także wycięte body w energetycznym odcieniu. Choć jego modowa dominacja przypada na lata 80, to wiele kobiet wykorzystuje je jako podstawę letnich stylizacji.