Zastanawiasz się nad podjęciem pracy nauczyciela? Zanim zadecydujesz sprawdź szczegóły, warunki i wymagania, a następnie dowiedz się gdzie szukać zatrudnienia.
Jakie obowiązki ma nauczyciel?
Obowiązki nauczyciela to szeroki temat, ponieważ wszystko zależy od rodzaju jednostki edukacyjnej i pełnionej w niej funkcji. Na zakres wymagań możemy spojrzeć właśnie pod tym względem.
- nauczyciel przedszkolny – ta praca wymaga odpowiedniego przygotowania kierunkowego lub dużego doświadczenia w zawodzie. Opiekun dzieci organizuje im czas przeprowadzając różne zabawy i zajęcia (np. artystyczne, taneczne). Wybierając się do pracy w przedszkolu lub żłobku trzeba liczyć się z tym, że dziecko nie ze wszystkim sobie poradzi. Zakładanie butów lub wizyty w toalecie to sytuacje codzienne, więc wychowawca powinien lubić swoją pracę i nie poddawać się frustracji. Innym przykładem osób działających w przedszkolach są nauczyciele rytmiki, którzy mają dużo mniej obowiązków, niż opiekunki całodniowe. Zazwyczaj wymaga się wykształcenia muzycznego średniego, a często też kursów pedagogicznych. W tym wypadku wykształcony pracownik przygotowuje zajęcia rozwijające przez ruch, elementy rytmu, zapamiętywanie, śpiew itp.
- nauczyciel szkolny – szkoła ma swoje wady i zalety. Na pewno pomaga fakt, że dzieci są dużo bardziej samodzielne, jednak okres dojrzewania bywa trudny dla wszystkich. W tym przypadku znajdziemy więcej ofert pracy dotyczących konkretnych przedmiotów. Wymagane będą studia kierunkowe (np. polonistyka, matematyka) oraz uprawnienia pedagogiczne. Warto pamiętać, że oprócz prowadzenia zajęć i pomocy uczniom czeka na nauczyciela dużo tzw. „papierologii”. Wypełnianie dzienników, ocen, tematów zajęć i sprawdzanie kartkówek w domu zajmuje dużo czasu. Osoba chcąca podjąć ten zawód powinna mieć dużo cierpliwości oraz pomysły na zainteresowanie przedmiotem.
- nauczyciel specjalny – coraz więcej szkół spełnia wymogi dla osób niepełnosprawnych, a ofert pracy zobaczymy bardzo dużo. Jest to bardzo specyficzny zawód, więc wymagane jest adekwatne wykształcenie. W zależności od stopnia i rodzaju niepełnosprawności, praca będzie mniejszym lub większym wyzwaniem. Ze względu na różne sytuacje, które mogą się przytrafić podczas zajęć, nauczycielami specjalnymi zostają tylko osoby z prawdziwym zamiłowaniem do zawodu i dzieci.
Szkoły publiczne i prywatne – czym się różnią?
Szukając ofert pracy dostrzeżemy ogłoszenia od placówek prywatnych i publicznych. Warto przyjrzeć się różnicom:
- Wynagrodzenie, aspekt widoczny jako pierwszy. W szkołach i przedszkolach prywatnych będzie ono wyższe, chociaż nie zawsze. Stawka pieniężna zależy też od stopnia, który posiada nauczyciel (stażysta, kontraktowy, mianowany, dyplomowany).
- Ilość uczniów bardzo różni się w placówkach. Szkoły publiczne będą miały nawet po 30 lub więcej osób w klasie, a prywatne od kilku do kilkunastu. Niektóre ośrodki poszukują nauczycieli do zajęć indywidualnych, co daje najlepsze pole do osiągnięcia dobrych wyników w nauce.
- Warunki pracy często zależą od zarządzającego placówką na co dzień. Istnieje przesąd, że szkoły prywatne są zadbane, a publiczne nieprzyjazne uczniom, jednak łatwo można go obalić. Natkniemy się na niepubliczne ośrodki edukacyjne, które nie zapewniają odpowiednich warunków do nauki i funkcjonowania. Zobaczymy też wiele pięknych szkół podstawowych i liceów ogólnokształcących.
Gdzie szukać pracy jako nauczyciel?
Poszukiwanie pracy w dobie internetu jest bardzo proste. Wpisujemy w wyszukiwarkę hasło, które nas interesuje i wszystko wyświetla się nam przed oczami. Bywają jednak sytuacje, w których możemy spotkać oszustów lub po prostu nieatrakcyjne propozycje. Chcąc znaleźć posadę sprawdź oferty pracy dla nauczycieli na GoWork – witrynie specjalnie przeznaczonej do tego celu. Ogłoszenia są zweryfikowane, warunki jasno określone, a kontakt do pracodawcy bardzo łatwy.