Od kilku lat obserwujemy zdecydowany wzrost popularności kosmetyków naturalnych – szczególnie tych przygotowywanych osobiście w domu. Na tą sytuację ma wpływ nie tylko gospodarka kraju – ciągły wzrost cen na półkach sklepowych, ale także korzyści jakie płyną z używania naturalnych, organicznych kosmetyków.
Najpopularniejsze kosmetyki naturalne
Na internetowych blogach można znaleźć wiele artykułów zawierających wszelkie informacje na temat tego jak dużo korzyści niesie za sobą stosowanie naturalnych kremów do twarzy, szamponów do włosów. Mało natomiast jest informacji o właściwościach naturalnych mydeł w kostce. Ekologiczne, pozbawione konserwantów i sztucznych barwników, naturalne mydła to prawdziwy hit wśród kosmetyków. Niestety ich jedyną wadą jest cena sklepowa – zdecydowanie zbyt wysoka, dlatego też wiele osób decyduje się na samodzielne tworzenie mydła. Wystarczy posiadać dobry przepis, odpowiednie składniki i kilka chwil wolnego czasu.
Przepis na mydło
Istnieje wiele sprawdzonych przepisów i metod na przygotowanie naturalnego mydła. Osoby początkujące zwykle wybierają tę najprostszą i zarazem najszybszą metodę, która zakłada użycie gotowej bazy. Może nią być szare mydło, białe naturalne mydło lub lub kawałki starych mydełek dla dzieci. Oczywiście w sklepie można również kupić gotową bazę mydlaną, która występuje zazwyczaj w postaci granulek lub wiórków.
Po przygotowaniu lub kupnie bazy mydlanej można rozpocząć proces tworzenia mydła. Na początku należy zetrzeć na tarce całą bazę mydlaną, a następnie wymieszać ją z wodą i przygotowanym wcześniej wyciśniętym sokiem z warzyw lub owoców. Na tym etapie bardzo ważne jest, aby ilość wody nie przekroczyła 1 szklanki na 200g bazy – jeśli wody będzie więcej, to mydło będzie dużo dłużej schło i jednocześnie szybciej się roztapiało podczas mycia dłoni.
Powstała mieszanka jest gotowa do rozpuszczenia w kąpieli wodnej – najprościej jest umieścić miskę z mieszanką na garnku z gorącą wodą i delikatnie mieszać, aż do całkowitego rozpuszczenia i połączenia składników. Po kąpieli wodnej przychodzi czas na dodatki, czyli najprzyjemniejszy etap w procesie tworzenia mydła. Tutaj nie ma żadnych ograniczeń, możemy dodać wszystko na co tylko mamy ochotę. Jeśli chcemy, aby mydło miało właściwości regenerujące, to dodamy np. masło Shea, jeśli peelingujące to dodamy kawę lub sól gruboziarnistą.
Po umieszczeniu wszystkich dodatków, wystarczy gotową masę przelać do formy najlepiej silikonowej i odstawić do zastygnięcia na co najmniej 2 godziny. Po upływie tego czasu wyjmujemy gotowe mydło i odstawiamy do całkowitego wysuszenia – po około 2 tygodniach jest gotowe do użycia.