unipex.com.pl

unipex.com.pl – dom, moda, zdrowie

maść z antybiotykiem
Zdrowie

Maść z antybiotykiem – jak ją stosować?

Maść z antybiotykiem to najlepsza alternatywa dla typowych tabletek z antybiotykiem, które wydawane są tylko i wyłącznie na receptę. Maści stosowane są w leczeniu różnego rodzajach zakażeń bakteryjnych skóry, oparzeń czy stanów zapalnych. Co ciekawe, większość maści sprzedawana jest w aptekach bez recepty, a ich skuteczność jest bardzo zbliżona do tabletek.

Najczęściej stosowane maści

Ze względu na swoją skuteczność, łatwość aplikacji i ogólna dostępność, maści są chętnie stosowane w przypadku leczenia wielu drobnych i poważnych dolegliwości.

Najczęściej jednak stosowane są w walce z trądzikiem, który wyjątkowo uciążliwy i problematyczny staje się w okresie dojrzewania. Wbrew opinią problemy z trądzikiem nie dotyczą tylko osób młodych – osoby dorosłe i starsze również borykają się z problemem ciągłego pojawiania się swędzących krost na skórze dekoltu, twarzy i pleców.
W wielu przypadkach problem jest na tyle poważny, że nie da się go zwalczyć jedynie za pomocą kosmetyków pielęgnacyjnych i niezbędna jest interwencja u dermatologa. Specjalista po wykonaniu odpowiednich badań zwykle przepisuje konkretną maść z antybiotykiem, której skład najlepiej poradzi sobie z danym typem trądziku.

Poza maściami na trądzik, najchętniej kupowane są też te stosowane w przypadku drobnych otarć, oparzeń lub lekkich urazów mięśni. Tego typu produkty najczęściej sprzedawane są bez recepty, a z ich doborem może pomóc farmaceuta.

Przeciwskazania dotyczące stosowania maści

Jak w przypadku antybiotyków, tak samo podczas stosowania maści z antybiotykiem należy przestrzegać kilku zasad. Przede wszystkim maść należy stosować bardzo oszczędnie, czyli nakładać tylko cienką warstwę jak zaleca producent na ulotce. Poza tym równie ważne jest miejsce nakładania produktu – nie wolno aplikować maści na dużych obszarach skóry, na uszkodzone tkanki, ani pod opatrunek okluzyjny.

Przeciwskazania dotyczą także ogólnego stanu osoby planującej stosowanie takich preparatów. Maści z antybiotykiem nie powinny być stosowane przez kobiety w ciąży i karmiące piersią, osoby starsze, a także osoby posiadające alergie na którykolwiek składnik maści.

Efekty stosowania maści

Wszystkie preparaty lecznicze w tym również maści należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza lub producenta. W zależności od przeznaczenia i rodzaju substancji czynnych w maści kuracja powinna trwać nie krócej niż 10 dni i jednocześnie nie dłużej niż 12 dni. W celu uzyskania pożądanego efektu, produkt należy stosować przede wszystkim systematycznie. Jeśli kuracja zostanie przedwcześnie przerwana to istnieje duże prawdopodobieństwo, że bakterie wytworzą antybiotykooporność, przez co ponowna próba wyleczenia miejsca tym samym produktem okaże się trudna lub nawet niemożliwa.

Należy również pamiętać, że niektóre maści z antybiotykiem mogą przynieść również niepożądane efekty, czyli powikłania. W takiej sytuacji najczęściej dochodzi do zapalenia skóry lub mieszków włosowych, rozwoju zakażeń bakteryjnych lub powstaje ogólna nadwrażliwość, pieczenie lub swędzenie skóry w miejscach, gdzie była aplikowana maść.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *