Obecnie szczupła sylwetka to nie tylko synonim atrakcyjności, ale także symbol zdrowia, aktywnego trybu życia i dobrego samopoczucia. Wiele osób podejmuje próbę zrzucenia nadprogramowych kilogramów – jednym się udaje, inni szybko rezygnują. Źródłem niepowodzeń jest najczęściej źle dobrana dieta o zbyt niskiej kaloryczności i pełna ograniczeń, a także brak odpowiedniej aktywności fizycznej.
Prawidłowa dieta redukcyjna
Niestety wiele osób zaczyna dietę redukcyjną na własną rękę nie posiadając doświadczenia i odpowiedniej wiedzy na ten temat. Prawidłowa i skuteczna dieta redukcyjna wymaga wygenerowania odpowiedniego deficytu kalorycznego o wartości około 1000kcal dziennie. Taki deficyt pozwala na zrzucenie około 1 kilograma tygodniowo, co nie przyczyni się do powstania efektu jojo po zakończeniu diety. Oczywiście dla lepszego efektu i dobrego samopoczucia, można z powodzeniem wprowadzić ulubioną aktywność fizyczną – bieganie, jazda na rowerze / rolkach itp.
Idealna dieta na redukcje
Jadłospis na diecie redukcyjnej powinien zostać przygotowany przez dietetyka, który uprzednio przeprowadzi odpowiednie badania i wywiad ze swoim pacjentem. Jeśli jednak zdecydujemy się sami na stworzenie jadłospisu, to warto trzymać się kilku ważnych zasad.
Podstawą diety redukcyjnej są potrawy lekkostrawne i bogate w błonnik. Kalorie należy odliczać tylko i wyłącznie z tłuszczów i węglowodanów – w żadnym wypadku nie z białka. Białko jest bardzo ważnym składnikiem w diecie redukcyjnej. Spożywanie zbyt małej ilości białka może skutkować utratą wagi z masy mięśniowej, którą następnie będzie bardzo trudno odbudować.
Ponadto należy wyeliminować białą mąkę, wszelkiego rodzaju produkty mączne i przede wszystkim słodycze, słodkie napoje i fast food. Pieczywo w małych ilościach jest oczywiście mile widziane, ale tylko pełnoziarniste.
Warzywa i suplementy
Warzywa i owoce również są mile widziane na diecie redukcyjne, ale muszą zostać wliczone w dzienne zapotrzebowanie kaloryczne. Warto jednak pamiętać, że część owoców i warzyw wykazuje bardzo wysoką kaloryczność, np. banany, awokado itd.
Na diecie redukcyjnej należy również pić dużą ilość wody – najlepiej około 2 litrów dziennie i wprowadzić odpowiednią suplementacje. Pomoże ona uzupełnić powstałe braki witamin i minerałów, które nie tylko poprawią samopoczucie, ale również wspomogą układ odpornościowy organizmu. Oczywiście suplementacja produktami przyśpieszającymi odchudzanie lub ograniczającymi wchłanianie tłuszczu na pewno nie pomoże w redukcji wagi.