Ocet balsamiczny cieszy się coraz większym zainteresowaniem na rynku. Ma to związek z faktem, że rośnie świadomość ekologiczna odbiorców i chęć zadbania o własne zdrowie. Pełnowartościowe jedzenie doda nam energii i siły każdego dnia, a my z pomocą zdrowych dodatków stworzymy niezwykle smaczne dania dla całej rodziny. Jakie zalety ma balsamiczny ocet? Jak wygląda jego skład? Czy warto dokonać zakupu takiego wyrobu? Gdzie znajdziemy najciekawsze rozwiązania?
Zdrowy ocet balsamiczny
Niezwykle istotne jest to, że ocet balsamiczny pozwala zadbać o zdrowie i środowisko. To dobra opcja dla każdego, kto ceni pełnowartościowe oraz smaczne jedzenie. Jeśli chodzi o smak produktu, bazuje on pomiędzy słodkim i gorzkim smakiem, z intensywnym aromatem drewna. Ekologiczny wyrób nie zawiera konserwantów i barwników, co w dzisiejszych czasach jest na wagę złota. Kiedy warto po niego sięgnąć? Ocet balsamiczny sprawdzi się do pieczonych ryb i mięs, jak też do świeżych oraz grillowanych warzyw.
Szeroki wybór
W internetowym sklepie znajdziemy szeroki wybór zdrowych wyrobów, jakie posłużą nam w kuchni. Nie zapominajmy o occie balsamicznym, jaki posiada Chronione Świadectwo Pochodzenia. Odznacza się wyśmienitym aromatem i smakiem, jakie na długo pozostaje w pamięci smakosza kulinarnego. Z pewnością taki produkt spełni wymogi każdego klienta, który stawia na produkty żywnościowe wysokiej jakości. Ta przyprawa z Moderny bardzo dobrze sprawdzi się nawet w połączeniu z wypiekami lub z lodami. Jeśli chodzi o skład, wyrobu, mamy tutaj jedynie dwa składniki:
- ekologiczny ocet winny,
- organiczny, gotowany moszcz winogronowy.
Kwasowość występuje na poziomie ok. 6%. Wszystkie te cechy sprawiają, że ocet balsamiczny stanie się doskonałym dodatkiem do wielu dań w domu.
Oryginalny produkt
Okazuje się, że balsamiczny ocet to prawie czarna ciecz o gęstej konsystencji. Produkt jest wytwarzany z zagęszczone moszczu winogronowego i z octu winnego. Na rynku istnieją także białe octy balsamiczne, jakie powstają z białej odmiany winogron. Wyrób jest poddawany długiej fermentacji w beczkach z drewna. Moszcz winogronowy jest zmiażdżonymi owocami winorośli, jakie zawierają także skórki, ogonki i pestki owoców. W ramach odparowania wody z moszczu pozyskuje się brązowy kolor. Kolejny etap to dojrzewanie z udziałem szczepów grzybów i bakterii. Pamiętajmy o tym, że najlepsze octy tego typu dojrzewają w beczkach z drewna wiśniowego, morwowego, dębowego lub kasztanowego. Proces fermentacji jest bardzo długi – leżakowanie odbywa się od 12 lat wzwyż.